احتمالا تا حالا این پرسش برایتان پیش آمده که لیزر صنعتی چطور دستگاهی است و دقیقا چه کاری می‌کند؟ قبل از اینکه بتوانیم به این پرسش جواب بدهیم باید کمی درباره خود لیزر بدانیم، لیزر فناوری است که به وسیله تقویت اپتیکی براساس فوتون‌هایی که تحریک شده هستند تولید نور می‌کند. ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین راه برای تولید لیزر اینگونه است که شما دو آینه را به صورت موازی روبه روی همدیگر قرار بدهید به طوری که حالت نوسان ساز بین آن‌ها برقرار شود، همین که محیطی فعال میان آینه‌ها پدید آمد، فرایند تابش و بازتابش میان آن دو آینه شروع به تقویت شدن می‌کند اینجاست که عمل لیزر اتفاق می‌افتد. لیزر گونه‌های مختلفی مانند لیزر گازی، رادیو اکتیو، جامد، شیمیایی، فیبری و غیره داردکه هر کدام با توجه به نوع کاربری از آن‌ها تعریف می‌شوند.


اما لیزر صنعتی فقط دارای دو گونه است که شامل لیزر گازی و لیزر جامد می‌شود. البته هر کدام از لیزرهای جامد و گازی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. به عنوان نمونه بین لیزرهای صنعتی گازی، لیزر صنعتی CO۲ کاربرد زیادی دارد و از آن می‌توان در برش لیزری و حکاکی موادی چون چوب، پلکسی گلاس، شیشه و پارچه و غیره استفاده کرد و این نوع لیزر بین همتا‌های خودش از محبوبیت بیشتری برخوردار است. لیزر صنعتی جامد هم که بیشتر لیزر یاگ می‌باشد برای برش و حکاکی فلزات کاربرد دارد.
دستگاه لیزر سی ان سی که از این فناوری بهره می‌برد به دو قسمت عمده تقسیم می‌شود: یکی دستگاه لیزر فلزات و دیگری دستگاه لیزر غیرفلزات. این دستگاه‌ها با کمک رایانه‌ها و از طریق لیزری که از آن‌ها تولید و پخش می‌شود کارهای مختلفی را از جمله برش لیزری حکاکی لیزری و غیره را انجام می‌دهند. مزیت‌های این دستگاه‌ها سرعت بالای آن‌ها و همچنین به خاطر اینکه توسط رایانه کنترل و هدایت می‌شوند خروجی‌های همگن و یکسانی را تولید می‌کنند.
لیزر صنعتی در صنعت‌های متعددی مثل صنایع نظامی، هوافضا، پزشکی، ساختمانی، پزوهشی، آزمایشگاهی، ارتباطی و فیزیک و شیمی و زمینه‌های دیگر مورد کاربرد دارند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

نظرات شما

http://www.gravatar.com/avatar/0a5f67c3488ef32b88d43e4eec2b6689?s=100&d=mm
مهمان (milad)
با تشکر از سایت خوب شما. اگر ممکن هست عکس هایی از نمونه کارهای خودتون در زمینه برش لیزری بگذارید.
http://www.gravatar.com/avatar/ee0378fb3c4ad92b4e1a5854a7c368ac?s=100&d=mm
مهمان (مهدی پور)
سلام ممون می شوم قیمت برش لیزی را برای همکار برای من ارسال کنید.